Jak odciągnąć dziecko od komputera?

Czego dowiesz się z tego artykułu:

 • jakie zasady ustalić z dziećmi, aby komputer czy telefon nie zdominował ich życia;
 • jakie zasady ja ustaliłam z moim synkiem w kwestii korzystania z technologii.

Zdajecie sobie sprawę, że uzależnienie od telewizji, komputera czy tabletu jest jak każde inne uzależnienie i to, czy wy, czy wasze dzieci mają z tym problem, sami jesteście w stanie określić.

Jak ustalić zasady w kwestii korzystania z technologii przez dzieci?

Jest kilka prostych zasad oraz narzędzi, które są pomocne, aby określić, ile czasu dziecko powinno spędzać przed komputerem, iPadem czy też innym urządzeniem:

 1. Podejmij decyzję, ile chcesz, żeby Twoje dziecko korzystało z technologii. My, rodzice, sami najlepiej wiemy, kiedy czas spędzony przede ekranem jest dobry dla naszych dzieci, a kiedy przekraczają granicę, która powoduje, że zaczynają gorzej funkcjonować. (Jeżeli zastanawiasz się, ile czasu dziecko może spędzać przez ekranem i jakie są rekomendacje pediatryczne, to zapraszam Cię do przeczytania tego artykułu: http://techblond.pl/2018/08/24/jak-wychowuja-swoje-dzieci-guru-swiata-technologii/.)
 2. Jeżeli uważasz, że Twoje dziecko używa urządzeń za często, ustaw wszędzie hasła, które tylko Ty znasz, i decyduj, kiedy Twoje dziecko dostanie określone urządzenie, oraz ustal, jak długo urządzenie może być włączone.
 3. Przyjrzyj się temu, co ogląda/co robi Twoje dziecko na komputerze czy tablecie. Jeżeli mówimy o mniejszych dzieciach, przyjrzyj się w szczególności aktywności na YouTubie, jest tam bardzo dużo albo złej jakości bajek (w bardzo niskiej rozdzielczości), gdzie dzieci głównie obserwują pixelozę, a nie dobrej jakości, wyraźne materiały. Ponadto przyjrzyj się, czy bajki/treści, które ogląda, są adekwatne do jego wieku i czy nie są przerywane co parę minut reklamami.
 4. Zaszczep w nim inne zainteresowania – takie, które będą dla niego fajniejszą opcją rozrywki niż bierne patrzenie się w ekran. Pilnuj tego, aby jego czas był wypełniony różnymi aktywnościami. Różne aktywności na komputerze czy iPadzie to nie są różnymi aktywnościami ;), to bierne konsumowanie rozrywki – nawet jeżeli jest to gra, w której rozmawia z ludźmi z innego kraju.
 5. Określ, w którym miejscu może korzystać urządzeń, tj. np. czy chcesz, żeby zaszywało się w swoim pokoju przed komputerem, gdzie nie wiadomo, co się dzieje, czy wolisz, żeby korzystało z ogólnie dostępnego komputera w salonie.
 6. Jeżeli twoje dzieci korzystają z social mediów, to czy wiesz, kto ich obserwuje i z kim rozmawiają? To już jest bardzo indywidualna kwestia każdego rodzica, ale nie bez powodu zarówno Facebook, Instagram, jak i Twitter oraz wiele innych platform społecznościowych są zmuszone do dostosowania się do prawa amerykańskiego tzw. COPPA Children’s Online Privacy Protection Act, które narzuca na nich wprowadzenie ograniczeń wiekowych – aplikacje te dostępne są dla osób od 13 roku życia, a w przypadku YouTube’a od 18 roku życia (młodsi użytkownicy mogą z YouTube’a korzystać za zgodą rodziców). Na pewno zauważyliście, że włączając YouTube, nie rejestrując się na platformie, masz dostęp do ograniczonych treści, dopiero po zarejestrowaniu się masz dostęp do materiałów w zależności od Twojego wieku (oraz tego, co oglądasz).
 7. Wprowadź ustawienia ochrony rodzicielskiej „Parental control” – w zależności od tego, jaki masz system operacyjny na komputerze czy telefonie, ustawienia dla rodziców mogą nieco inaczej wyglądać na każdym z nich.
 8. Ustal, od jakiego wieku Twoje dziecko powinno mieć komórkę oraz jaką – czy zwykłą, wiecie, taką Nokię 3310, czy smartfon; czy smartfon z dostępem do internetu, czy bez; czy smartfon na co dzień, czy tylko w określonych sytuacjach.
 9. Ustaw aktywności, które wiążą się z czasem totalnie offline, np. wspólne jedzenie posiłków.
 10. Przede wszystkim rozmawiaj o tym, co Twoje dziecko robi w świecie wirtualnym, i postaraj się to zrozumieć – w znaczeniu, o co w tej aktywności chodzi. Wbrew pozorom im dziecko starsze, tym więcej powinniście rozmawiać – technologie oraz możliwości tego, co można robić w świecie wirtualnym, tak niesamowicie szybko się rozwijają, że nawet osobom, które w technologiach pracują, trudno za wszystkim nadążyć…

W zależności od tego, w jakim wieku jest Twoje dziecko, nieco inaczej możesz stosować powyższe zasady, ale na pewno warto przyjrzeć się każdej z nich.

Jakie zasady ja ustaliłam ze swoim synkiem?

Dla porównania mój synek ma obecnie 3,5 roku i stosujemy bardzo proste zasady co do korzystania z technologii w naszym domu. Wiem też, że na bieżąco, wraz z jego wiekiem będę je zmieniać:

 1. W tygodniu ogląda bajki tylko 1 raz dziennie i nie dłużej niż 30-40 minut.
 2. Bajki ogląda, a w zasadzie często oglądamy je wspólnie głównie, na Netflixie. Kiedyś korzystaliśmy z YouTube’a, ale oglądanie bajek, które są przerywane przez durne, a czasem zupełnie nieadekwatne do jego wieku reklamy, irytowało i jego, i mnie. Kolejny powód, przez który zrezygnowaliśmy z YouTube’a, to dziwne „lepianki” czyli takie bajki bez sensu, które nie mają początku ani końca i są zlepione z fragmentów kilku odcinków.
 3. Ostatnią bajkę ogląda najpóźniej godzinę przed szykowaniem się do spania.
 4. Julek nie ma swojego urządzenia i jeszcze wiele lat nie będzie go posiadał. Korzysta tylko z mojego komputera, który jest zabezpieczony hasłem.
 5. Zawsze z góry ustalamy, ile bajek obejrzy, i około 5 minut przed końcem czasu mówię mu, że za parę minut kończymy i jest to już ostatnia bajka.
 6. Z mojego telefonu nie korzysta, chyba że rozmawiamy z kimś na FaceTimie (opcja wideorozmowy w iPhone’ach) i wówczas Julek może kogoś widzieć lub z kimś porozmawiać.
 7. Nie korzysta z żadnych aplikacji na telefonie. Nie znalazłam żadnych aplikacji, które byłyby adekwatne dla jego wieku i uczyły go czegoś, czego nie może nauczyć się w realnym świecie. Przez bardzo krótki czas korzystaliśmy z aplikacji logopedycznej, która okazała się jednak zupełnie nieefektywna i nie uczyła go tego, co powinien w danym momencie rozwijać.

Jeżeli jesteście ciekawi, jak z dostępem do technologi radzą sobie rodzice z Doliny Krzemowej, to zapraszam Was do przeczytania tego posta: http://techblond.pl/2018/08/24/jak-wychowuja-swoje-dzieci-guru-swiata-technologii/

Foto: patat / istock

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.